Perfumer H Smoke
Noter:
Korianderfrø, angelikakorn, roseessens fra Tyrkiet, kamille fra Marokko, røgelse fra Somalia, agartræ, santal fra Mysore, cedertræ fra Marokko, birketjære og cade.
Perfumer H repræsenterer parfumeur Lyn Harris' olfaktoriske univers. Uddannet hos det prestigefyldte parfumehus Robertet i Grasse skaber hun duftlandskaber med en præcis tilgang til naturens materialer. Fra sit londinske laboratorium samarbejder hun med førende håndværkere om at skabe produkter præget af elegance og enkelhed. Parfumeflaskerne blæses i hånden af glasmester Michael Ruh, og med genopfyldningsservice kan hvert stykke bevares livet igennem.
Duften af luft efter brændende træ smelter sammen med fugtig jord, vilde urter og rene krydderier for at skabe en mesterligt unik rav-duft. Topnoter af geranium fra Egypten, cistus og korianderfrø fra Rusland med et hjerte af kamille fra Marokko, rose fra Tyrkiet og kardemomme på et glødende fundament af birketjære, agar, cedertræ fra Atlas-bjergene og santal fra Mysore, med varmende harpikser af benzoin og røgelse.
Denne komplekse komposition fanger essensen af røg og aske blandet med blomsterpragt og jordnære elementer, hvilket resulterer i en dyb, mystisk duft der balancerer mellem det rå og det raffinerede - som en aften ved et bål under stjernerne.
Style: Smoke
DKK 1.500,00
We follow the cookie policy to allow you to browse and shop on our site.